Neden E-fatura Kullanmalıyım ?

Neden E-fatura Kullanmalıyım ?

Neden E- Fatura

Elektronik ortamda hazırlanan faturalara verilen isim e-faturadır. E-fatura sisteminde kağıt üzerine basım yapılmaz. E- fatura alıcı ve satıcı arasında mail yoluyla iletilebilir. Şu anda tüm firmalar için zorunlu olmayan e- fatura gelecek süreçte zorunlu hale getirilecek bir durumdur. E-fatura kurumsal işlemleri çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yerine getirmek amacıyla kullanılmaktadır.

 Kimler E-Fatura Kullanır?

 E- fatura sistemi ile işlem yapmak çok daha hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapmayı sağlayan bir sistemdir. E-fatura şu anda tüm şirketler için zorunlu olmayan bir durum iken 01.01.2020 tarihi itibariyle 2018 brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzerinde olan mükellefler e- fatura kullanmak zorundadır. 01.07. 2020 tarihi itibariyle 2018 ya da 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan mükellefler e- fatura sistemine geçmek zorundadır. Daha ileri süreçte tüm firmaların e- fatura sistemine geçmesi planlanmaktadır.

 E-Fatura Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 E-fatura kullanımı maliyet açısından çok avantajlı bir sistemdir. Özellikle kağıt, mürekkep, postalama arşivleme, mutabakat, zarf gibi maliyetleri düşüren e-fatura sistemi ekonomik olması sebebiyle tercih edilmektedir.

 E-fatura sistemi faturalarını daha hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple zaman konusunda da ekonomik olan e-fatura sistemi kullanıcılar için oldukça avantajlıdır.

 E- fatura sistemi muhasebe sistemi ile entegre edilebilir bir yapıda olduğu için de firmalar için oldukça avantajlı bir kullanım sağlamaktadır.

 Çevre dostudur. E-fatura sistemi en önemli avantajlarından bir tanesi de e-fatura sisteminin çevre dostu olmasıdır. Böylece kağıt, mürekkep, zarf israfı yapılmadan yani çevreye zarar vermeden kullanım sağlamaktadır.

 Mutabakat yapmayı kolaylaştırır. E-fatura sisteminin müşterilerle ve satıcılarla mutabakat yapmayı kolaylaştıran bir etkisi de vardır. Ev ya da ofis dışında da herhangi bir yerde fatura kesmeyi sağlayan e fatura sistemi böylece fatura arama ve faturaya ulaşma derdini ortadan kaldırır.

 Dosya Kağıt Kalabalığından Ve Arşivleme Derdinden Kurtulun

 E-fatura kullanımı en önemli avantajlarından bir tanesi dosyalama ve kağıt kalabalığından kurtulmayı sağlamasıdır. Böylece dosyalar arasında kaybolmak gibi bir durum fatura sisteminde mümkün değildir. E- fatura sistemi sayesinde dosya kullanımı sıfıra indirildiği için dosyaların yer kaplama durumu da ortadan kalkacaktır.

 Fatura saklama yük ve maliyetinden kurtulur. E-fatura sistemine geçen kişiler fatura saklamanın zorluğundan ve maliyetinden kurtulur. Böylece istediklerin faturaya dijital ortamda ulaşabilme rahatlığına kavuşur.

 Arşivleme Sorunu Ortadan Kalkar

 E-fatura kullanımı arşivleme sıkıntısını ortadan kaldırılır. Eski sistemde bütün faturaların tek tek arşivlenmesi zorunlu bir durumdu. Bu da fatura kesen kişilere oldukça fazla yük bindiren bir sorun olmaktaydı. E-fatura kullanımı arşivleme sıkıntısı da otomatikman ortadan kaldırmaktadır. E-fatura sistemindeki arşivleme sıkıntısı ortadan kalkmasından dolayı kişiler istedikleri tarihe ilişkin faturalarına dijital ortam üzerinden ulaşabilme kolaylığı yaşar.

 Arşivleme konusunda avantajlıdır. E-fatura sistemi gelişmiş arşivleme durumundan dolayı oldukça avantajlı bir durum yaratmaktadır. Böylece istedikleri tarihe ait faturaya ulaşabilir. Faturalar dijital ortamda hazırlanan e-fatura sisteminde kağıt, mürekkep, zarf gibi materyallere gerek duymadan faturalar dijital ortamlarda hazırlanarak arşivlenir.

 E-fatura sisteminde faturaların kaybolma riski ortadan kalkar. Eski sisteme göre çok daha avantajlı arşivleme sistemine sahip olan e-fatura sistemi depolama alanı konusunda avantaj yaratan bir özelliktedir. E- fatura sistemi faturaların kaybolma durumunu ortadan kaldıran bir sistem sunmaktadır.

 E-Fatura Hangi Yöntemlerle Kesilir?

 E- fatura kesme durumu klasik yöntemlere göre farklılık göstermektedir. E-fatura kesme durumu dijital oratam üzerinden gerçekleşen bir durumdur. Bu sebeple belli bir sistem üzerinden yapılması gerekmektedir. E-fatura birkaç yöntem üzerinden fatura kesme işlemi gerçekleştirilebilir.

 Gib Üzerinden E-Fatura Kesimi

 E-fatura gelir idaresi başkanlığı sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-fatura.gov.tr internet adresindeki e-fatura portalı aracılığıyla ücretsiz olarak e-fatura hazırlanabilir. Daha sonra manuel olarak da internet sitesi üzerinden düzenleme yapmak mümkündür. Bu sistem fatura adeti yüksek olmayan işletmelere sunulan bir çözüm önerisidir. E-fatura gelir dersi başkanına portal üzerinden kesilen faturalar 6 ay boyunca arşivlenir. Daha uzun süre için arşivleme yapılmamaktadır.

 Web Servis Entegrasyonu Yoluyla E- Fatura Kesme

 Maliye tarafından yetkilendirilmiş olan özel entegratörlerden birisi aracılığı ile de e fatura kesim işlemi gerçekleştirilebilir. Entegratör yazılım ve donanım muhasebe sistemi ile e- faturaya dönüştürülür.

 Gib Özel Entegratörü İle Fatura Kesimi

 Bu sistem firmanın bilgi işlem sistemi maliye ile entegre edilerek e-fatura kesimi gerçekleştirilebilir. Bu sistem fatura adeti yüksek olan firmalar için kullanılan bir sistemdir. Böylece zamandan ve kağıt maliyetinden tasarruf etmek isteyen işletmeler özel entegratör üzerinden e- fatura kesimi gerçekleştirebilir. Bu sistemde ayrı bir entegrasyon yazılımı kullanmaya gerek yoktur. Bu yöntemlerden sadece bir tanesi seçilmelidir.

 


ÜCRETSİZ DEMO TALEBİ

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ait bilgilendirmeyi okudum.


BİLGİ TALEP FORMU

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ait bilgilendirmeyi okudum.


Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için 0212 951 07 19 numaralı telefonu arayabilir veya formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.

ROTA'YI KEŞFEDİN

Rota'nın özelliklerini keşfederek bulut teknolojisinin avantajlarından siz de yararlanabilirsiniz. İşletmenizi özgürce her yerden yönetebilirsiniz.

rota online çözümler
Genel Muhasebe Yönetimi Dış Ticaret Yönetimi Crm ve Görev Yönetimi E-donüşüm Rota Ticari Set Cari Hesap Yönetimi Stok Hizmet Yönetimi Satış Yönetimi Satın Alma Yönetimi Finans Yönetimi Kargo Yönetimi Araç Servis Yönetimi Perakende Yönetimi B2b Yönetimi

ÜCRETSİZ DENEME FORMU

X

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ait bilgilendirmeyi okudum.