Korona Virüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Korona Virüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Korona Virüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak 8 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan covid 19 virüs'ü ilk başlarda Çin hükümeti tarafından pek ciddiye alınmadı. Çin virüs'ün üstesinden gelebileceğini düşündü fakat virüs kontrolden çıkarak yayılma hızı arttı ve Çin sınırlarını aştı. Virüs'ü kontol altında tutamayan Çin durumu dünya sağlık örgütü (World Health Organization) WHO'a bildirmek zorunda kaldı. Çin'in konrtolünden çıkan virüs artık tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir pandemi'ye dönüşmüştü.

 Pandemi Nedir?

 Bulaşıcı bir hastalığın yalnızca bir ülkede yada bir bölgede değil, tüm dünyaya yayılmış olması durumuna pandemi adı verilir.   Çok sık görülen bir durum değildir fakat bir hastalık pandemi boyutuna gelirse, tüm dünya ülkeleri bu durumdan hem sosyal   hemde ekonomik yönde olumsuz olarak etkilenecek demektir.

Covid 19 Virüsü Nasıl Oraya Çıktı?

Virüs'ün nereden çıktığı konusu ile ilgili internette ceşitli iddialar var. Bu iddiaların en popüler olanı yarasa çorbası'ndan çıktığı üzerine. Fakat uzmanların yaptığı açıklamaya göre virüs, çin'in Wuhan kentinde yer alan bir canlı hayvan pazarında ortaya çıktı. Bir çok farklı havyan türünün birbiri üstüne kafesler ile konulduğu bu canlı hayvan pazarında virüs, pazarda çalışan bir insana hayvandan geçti. Ve daha sonra insandan insana bulaşarak yayıldığı düşünülüyor.

 Korona Virüs Nedir?
 Korona bir virüs ailesidir. Covid 19'dan öncede yine korona virüs ailesinden olan SARS virüsü ve MERS virüsü ortaya   çıkmıştı. Covid 19 'da SARS ve MERS gibi korona virüs ailesinden geliyor. Bu nedenle Covid 19 için "Yeni Tip Korona Virüs"   deniliyor.

 Covid 19 İsminin Anlamı Ne?
 
 Korona virüs ailesinin bir türü olan covid 19 adını nereden alıyor şimdi buna bakalım. Covid 19 kelimesinin ilk iki harfi olan   "co" virüs ailesi olan Corona'yı temsil ediyor. "CO" dan sonra gelen "vi" harfleri "virüs" anlamına geliyor. "Vİ"den sonra gelen   "d" harfi ise "hastalık" anlamına gelen "Disease" kelimesini temsil ediyor. Son olarak 19 sayısı ise ise virüsün ortaya çıktığı yıl'ı   ifade ediyor. Virüs ilk olarak 2019 yılının son aylarında görünmüştü. Bu nedenle "Yeni Tip Korona Virüs" olarak anılan bu     hastalığı Covid 19 adı veriliyor.

 Korona Virüs Nasıl Yayılıyor?

 İlk olarak hayvandan insana bulaşan virüs, insanlar arasında çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Virüs, temas ettiğimiz her nesne üzerinde kalabiliyor ve bu nesnelere temas eden diğer kişilere bulaşabiliyor. Bunun yanı sıra birebir temas, hapşırma, aksırma, öpüşme gibi yollarla çok kolay şekilde bulaşabiliyor.

 Kimler Risk Altında?

 Dünya genelinde Korona Virüs'e bağlı ölümlere bakıldığında her yaş grubundan insanın hayatını kaybettiği görünüyor. Yani virüs her yaş için tehlikeli. Burada önemli olan nokta vücudumuzun bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu ile alakalı. Fakat korona virüs'e karşı özellikle dikkat etmesi gereken kişiler var. İstatistikler'e baktığımız zaman vakaların %80'i hastalığı hafif geçirip iyileşirken %20'lik kısım ise ciddi semptomlar göstererek hastalığı daha ağır geçiriyor. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından dolayı risk altında olan bireyleri ortak özellikleri şu şekilde;

l 60 yaş üstü olanlar.
l Ciddi düzeyde kronik hastalığı olanlar.
l Hipertansiyonu olanlar
l Kalp hastalığı olanlar.
l Kronik Solunum yolu hastalığı olanlar.
l Diyabet hastası olanlar.
l Kanser hastası olanlar.

Ve bunlara ek olarak virüs ile en ön cephede savaşan sağlık çalışanları büyük risk altında.

 Korona Virüs Vücuda Nasıl Giriyor?

 Virüs'e temas etmemiz halinda virüs'ü vücudumuza girmesini önlemeliyiz. Bunun için eldiven kullanmalıyız. Aksi halde elimize temas eden virüs; göz, burun ve ağız yolu ile vücuda giriyor. Bu nedenle kalabalık yerlere gidilmemeli, gidiliyor ise sık sık değiştirmek şartı ile eldiven ve maske kullanılmalı. Ayrıca eve geldiğimiz zaman dışarıda giydiğimiz elbiselerimizi çıkartmalı ve ellerimiz ile yüzümüzü bol su ile yıkamalıyız.

 Sosyal Mesafe Nedir?

 Çevremizdeki herkes virüs kapmış olabilir. Ve bu kişiler aslında birer taşıyıcı olabilir. Bu nedenle insanlar ile çok fazla temas etmemek önemli. İnsanlar ile aramıza minimum bir buçuk iki metre mesafe koymamız gerekiyor. Böylece kimse ile temas kurmamış olacağız. Aynı zamanda karşımızda ki kişi hapşırsa, aksırsa ve öksürse bile biz uzakta olmuş olacağız. Sosyal mesafe bu nedenle hayatı önem taşıyor.

 Kuluçka Süresi Nedir?

 Virüs'ün vücuda girmesi ile belirtileri göstermeye başlaması arasında geçen süreye kuluçka süresi adı veriliyor. Covid 19 kuluçka süresi uzmanlar tarafından 14 gün olarak belirtildi. Bu nedenle yurt dışından gelen kişiler 14 gün karantina altında tutuluyor. Korona Virüs kapmış kişiler bu süre içerisinde belirtileri gösteriyor ve tedavi altına alınıyor. Böylece yurt dışından gelen kişiler arasında kimler hasta, kimler değil 14 gün içinde tespit ediliyor.

 Korona Virüs Nasıl Öldürüyor?

 Bir şekilde vücuda giren virüs kuluçka süresini tamamladıktan sonra akciğerlere yerleşiyor ve akciğerde çoğalıyor. Virüs'ün yeni olmasından dolayı bağışıklık sistemimiz bu virüs'ü tanıyamıyor ve karşı koyamıyor. Bağışıklık sistemimiz virüs'e karşı koymakta yetersiz kalınca akciğerde yerleşmiş olan virüs zatürre'nin gelişmesine sebep oluyor. Enfeksiyonun giderek yayılması sonucu akciğer kapasitesi bunu kaldıramıyor ve solunum güçlüğü baş gösteriyor. Son evrede ise hasta solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybediyor.

 Covid 19 Belirtileri Nelerdir?

 Covid 19 virüs'üne maruz kalan kişilerde genel olarak şu belirtiler kendisini gösteriyor.

l Yüksek ateş.
l Kuru öksürük.
l Nefes darlığı (genellikle ağır vakalarda görünür.)
l Yorgunluk hissi.
l Tat alma ve koku alma duyusunu kaybetme.
l Vücudun çeşitli yerlerinde aniden beliren ve uzun süre gitmeyen ağrı ve sızılar.
l Boğaz ağrısı.
l Şiddetli ve uzun süre geçmeyen baş ağrısı.
l İshal.
l Vücudun çeşitli yerlerinde cilt dökülmesi.
l Özellikle el ve ayak parmaklarından renk değişimi.
 

Covid 19 Virüsünden Korunmak İçin Ne Tür Önlemler Almalıyız?

 Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 virüs'ünden korunmak için alabileceğimiz en iyi önlem yakalanmamak için kendimizi korumak. Bunun için gerekmedikçe evden çıkmamalıyız. Bu zor günler geçene kadar kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Yine de dışarı çıkmak zorundaysak ve çalışıyorsak, sosyal mesafeyi koruyarak insanlardan uzak durmalıyız. Sık sık değiştirmek şartı ile eldiven ve maske kullanmalıyız. Bunlara ek olarak aşağıdaki önemleri mutlaka almalıyız;

l Ellerimizi yıkamadan ağız, burun ve göz bölgesine dokunmamalıyız. Hatta elimizi yüzümüze götürme alışkanlığından kurtulmalıyız.

l El temizliğine çok önem göstermeliyiz. Ellerimi bol su ve bol sabun ile en az 20 saniye yıkamalıyız. Su ve sabun yok ise alkol bazlı el antiseptiği ile ellerimizi temizlemeliyiz.

l Hasta insanlar ile temastan kaçınmalıyız.

l Hastaların yoğun olarak bulunduğu yerleden uzak durmalıyız. Hastane ve sağlık ocağı gibi sağlık kuruluşlarına çok acil bir durum olmadıkça gitmemeliyiz.

l Az pişmiş ve çiğ hayvan ürünlerinen uzak durmalıyız. İyi pişmiş yiyecekleri tercih etmeliyiz.

l Çok ciddi bir durum olmadıkça seyahat etmemeliyiz. Eğer seyahat ettiysek sonrasında mutlaka 14 gün kendimizi izole etmeliyiz. Eğer bu süreç içerisinde herhangi bir covid 19 belirtisi fark ederseniz vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

 


ÜCRETSİZ DEMO TALEBİ

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ait bilgilendirmeyi okudum.


BİLGİ TALEP FORMU

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ait bilgilendirmeyi okudum.


Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi için 0212 951 07 19 numaralı telefonu arayabilir veya formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz.

ROTA'YI KEŞFEDİN

Rota'nın özelliklerini keşfederek bulut teknolojisinin avantajlarından siz de yararlanabilirsiniz. İşletmenizi özgürce her yerden yönetebilirsiniz.

rota online çözümler
Genel Muhasebe Yönetimi Dış Ticaret Yönetimi Crm ve Görev Yönetimi E-donüşüm Rota Ticari Set Cari Hesap Yönetimi Stok Hizmet Yönetimi Satış Yönetimi Satın Alma Yönetimi Finans Yönetimi Kargo Yönetimi Araç Servis Yönetimi Perakende Yönetimi B2b Yönetimi

ÜCRETSİZ DENEME FORMU

X

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa ait bilgilendirmeyi okudum.